Haber Arşivi

Köy İncelemesi / DİN EĞİTİMİ

Yumrutaş köyünde din eğitimi genellikle köyde imamlığı bilenler din eğitimi ve imamlığı yapmışlardır.Devlet tarafından imam kadrosu açılana kadar köyde Cuma, Teravih Bayram ve Cenaze namazı kıldırılıyormuş. Bu görevi yapan kişiye köylü kendi arasında topladı para ile maddi testek sağlarmış. 1966 yılında devlet ilk kadrolu imam tayın ettikten sonra günde 5 vakit namaz kıldırılmaya başlanmış. Köye ilk camii ne zaman yapıldığı bilinmemektedir.İlk camii şimdiki eski camii nin yerinde imiş.Daha önce ilk camii ahşap ve alcak bir yapı imiş.Zindan tahtalar ile ağaç civiler ile tahta kalaslarla birbirine bağlanarak yapılmışlardır.Daha sonra bu camii yıkılarak yerine şimdiki eski camii dediğimiz camii 1951 yılında köylü imece usulu ile gece malzemeleri mersin köyü deniz kenarından kum ve çakıl çekilerek 3 ay içersinde yapılmıştır. Daha sonra minaresi beğenilmemiş yıkılarak yenisi yapılmıştır. Şimdiki eski camii nin girişinde şu dörtlük bulunmaktadır.
Üç ayda bitti imarı
Ancak kalmıştı timarı
Mehmet demir dir mimarı
Muradını versin tanrı
Köy imamı Kasım AYDIN
Köyde görev yapan imamlar;
Köyün ilk imamı Dalya hasanoğlu Mehmet hoca imiş onu köye Oturoğulları köye imam olarak tutmuşlar.(ABDÜLKERİMOĞULLARINA BAK) ondan sonra imamlık babadan oğula geçmiştir.
1 Dalya Hasanoğlu Mehmet efendi
2 Abdülkerim hoca
3 Molla Mustafa
4 Çakır Hoca
5 Kasım Hoca (AYDIN)
6 Durmuş Çavuş (GÜNGÖR)
Bunlar köyün tuttukları hoca imiş üçretlerini köy kendi aralarında topladıkları para şürün ile karşılarlarmış veya köyün ortak malı olan araziyi işleyip geçimini sağlarlarmış. Daha sonra 1966 yılında Devlet tarafından ilk kadrolu imam atanmış. İlk kadrolu imam merhum çınarlı İbrahim BÜYÜK olmuş.Daha sonra 1976 yılında Alicik oğullarından salim oğlu Ahmet KORKMAZ İbrahimin yerine atanmış.O denemlerde sadece namaz kılarak dini eğitimin tamamlanmadığı sayılıp köy imamı tarafından (kasım hoca ve durmuş hoca ) köy büyüklerine dini eğitim vermişlerdir. Daha sonra katrolu imam döneminde müftülüğün izni ile İbrahim BÜYÜK ve bilhassa A hmet KORKMAZ tarafın dan köyün gençlerine ikindi namazın dan sonra kuran okumasını öğreterek büyük emeği geçmiştir. Ahmet KORKMAZ dan sonra Talip oğlu Salim KORKMAZ 1993 yılın da köyümüz de göreve başlamış olup halen devam etmektedir.1996 yılında köy muhtarı Olgun DEMİR ve köy büyüklerinin katkılarıyla arazisini Metin KORMAZ ın girişimleriyle yardımıyla ve merhum Zabit KAYA nın bağışıyla şimdiki camii nin arazisi alınıp köy halkının ve zenginlerimizin yardımıyla ve çevre köy ilçe halkımızın yardımıyla 3 yıl gibi kısa zamanda bitip 1999 yılında hizmete açılmıştır.Köyümüzün camii yaptırma ve yaşatma derneğinin ilk başkanı Mehmet GÖKTEPE dir. Şimdiki mevcut başkanı Mehmet ZAFER dir.

Bugün : 51 Kişi   - Toplam : 163763 Kişi Copyright by Halil Çetinkaya. Powered by Bahacan Ltd. ©2006